PC: Hold Ctrl-tasten nede og trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.
Mac: Hold Cmd-tasten (Command) nede og trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

Jente med bøsse

TV-aksjonen 2026: Sammen for mennesker på flukt

Hvert andre sekund må et menneske flykte på grunn av krig og konflikt. Årets TV-aksjon er 18. oktober og går til NRC Flyktninghjelpen, som skal gi mennesker på flukt et trygt hjem og håp for fremtiden.

Foto: Mikkel Strøm, NRK TV-aksjonen.

Aldri før har så mange trengt hjelp til å skaffe seg et hjem. Men det finnes håp, og det finnes løsninger. TV-aksjonen 2026 skal bidra til at over 400 000 mennesker får tryggere og bedre boforhold i Syria, Gaza, Afghanistan, Tsjad, Sudan og DR Kongo.

Bli bøssebærer 18. oktober og hjelp mennesker på flukt 

Foto: Tareq Mnadili_NRC Flyktninghjelpen.

48 millioner barn er på flukt

Nærmere 120 millioner mennesker er nå på flukt fra krig, konflikt og forfølgelse, en tredobling på 15 år. 40 prosent av dem er barn og ekstra utsatt for farer og skader.
 
Å være på flukt betyr å stå midt i en dyp krise. Livet slik man kjenner det, blir snudd på hodet. Mennesker som tvinges til å flykte fra krig og konflikt har ofte opplevd store tap; mange har mistet familiemedlemmer, jobb, utdanning og sitt sosiale nettverk. Ofte må de forlate hjemmet sitt med bare det de klarer å bære, uten å vite om eller når de kan vende tilbake. 
 
Et hjem er mer enn fire vegger og et tak. Det gir trygghet, beskyttelse og et sted å høre til. Når familier får et sted å bo, blir det også lettere å finne arbeid og sende barna på skole. Slik kan hverdagen bli mer stabil, og grunnlaget for en ny fremtid kan bygges.
 
Pengene fra årets TV-aksjon skal gå til telt og andre nødboliger, midlertidige og permanente hjem, vann- og sanitærprosjekter og juridisk hjelp.   
 
Mer om TV-aksjonen finner du her: NRK TV-aksjonen 2026
 
TV-Aksjon 2026.jpg
 

Sist endret: 01.10.2026